-
1868
Kořeny mlýna
Kořeny Zátkova mlýna v Boršově nad Vltavou sahají do roku 1868. Hynek Zátka kupuje mlýn v Březí od Josefa II Schwanzenbergského a ten v tentýž rok vyhoří. Hynek Zátka je však pojištěn a právě peníze vyplacené pojišťovnou mu umožní mlýn zcela nově přestavět a vnitřně vybavit nejmodernější technologií. Na jihu Čech tak vzniká vůbec první mlýn amerického typu, založený na technologii mlecích válců. Tuto technologii používá mlynářský průmysl dodnes.
-
1884
Vznikají Bratři Zátkové
Historie samotné firmy Bratří Zátků sahají až do roku 1884, kdy bratři Vlastimil a Dobroslav Zátkové zahájili v Boršově nad Vltavou vedle provozu mlynářského i provoz první těstárny v Rakousku-Uhersku. V začátcích bylo nutné přesvědčit hospodyně, zvyklé si připravovat své domácí těstoviny, že těstoviny vyráběné průmyslově jsou nejméně stejně kvalitní.
-
1915
1. světová válka
Nestačilo, že v roce 1915 zuřila světová válka. Zátkům v tom roce musel lehnout popelem v Březí celý mlýn. A to už podruhé. Zachráněny byly jen obytné budovy, stáje, strojovna a ta část továrny, kde běžela výroba těstovin. Mlýn měl být podle původních plánů obnoven až po ukončení války, Dobroslav Zátka se ale nakonec rozhodl nečekat a již v roce 1916 byla dokončena stavba mlýna nového.
-
1936
Technický pokrok nelze zastavit
V první polovině třicátých let proběhla v pořadí třetí rozsáhlá rekonstrukce. Rekonstrukce byla dokončena v roce 1936. Modernizovány byly provozy mlýna i výroby těstovin. Premiéru si odbyla také nová Francisova turbína, tu se podařilo udržet v původním stavu až do dnešních dob. Zdařilou rekonstrukci prováděla věhlasná firma Josef Prokop synové, která si ze závodu ve Březí udělala své referenční pracoviště.
-
1939–1945
2. světová válka
Během druhé světové války Němci zkonfiskovali veškerý majetek rodiny Zátků. Potravinářská výroba byla pozastavena a nahrazena vojenskou. Původní majitelé se do zdevastovaného mlýna směli vrátit až po roce 1945. I když jen na velmi krátkou dobu.
-
1948–1968
Znárodnění
V roce 1948 došlo ke znárodnění a firma byla pod názvem „Mlýny a těstárny, s.p., závod 2 Březí“ začleněna do státního podniku. Stala se střediskem jihočeského mlýnsko-těstárenského průmyslu. Až do roku 1989 se přes omezené možnosti plánovaného státního hospodářství dařilo udržet rozvoj technické základny na přijatelné úrovni. Kvalitou mlýnské i těstárenské výroby patřil závod ve Březí přes složité historické období našich dějin mezi nejlepší v republice.
-
1968
Rekonstrukce mlýna
V roce 1968 dochází k již čtvrté velké modernizaci mlýna Březí, který je provozovaný pod hlavičkou Mlýny a těstárny n.p. Pardubice. Inovací prochází veškeré zařízení mlýna a celková hodnota investice dosahuje více než 12ti milionů tehdejších korun. Celková výrobní kapacita mlýna je navýšena na 180 tun semletého obilí za 24 hodin.
-
1989
Zátkova mouka stále na špičce
V následujících letech až do roku 1989 se přes omezený rozvoj technické základny dařilo udržet kvalitu výroby a mlýn a těstárna dál patřili mezi nejlepší v republice.
-
1991
Návrat továrny zpět Zátkům
K rodině Zátků se továrna (bývalý státní podnik) dostala zpět až v roce 1991, a to do ekonomického pronájmu. Natrvalo ji pak rodina spolu s managementem získala formou přímého prodeje k 1.1.1994. V této době došlo k technologické modernizaci a byly uvedeny do provozu italské vysokoteplotní linky na výrobu krátkých i dlouhých těstovin řízené počítačem. Kromě průmyslových investic se podařila i obnova tradičních značek Zátkovy těstoviny a Zátkova mouka.
-
2000
Změna majitele
V roce 2000 prodali potomci rodiny Zátků své akcie spolu s managementem novému akcionáři, společnosti Europasta B.V. S úctou k tradici se nový majitel rozhodl pokračovat v rozvoji značky Zátkova Mouka a Zátkovy těstoviny.
-
2002
Rekonstrukce čištění obilí
Počínaje rokem 2002 odstartovala zatím poslední postupná několikaletá rozsáhlá modernizace zastarávajícího mlýna. Prvním krokem byla obnova zařízení na příjmu a čistírně obilí. Bez kvalitně připravené suroviny, by výsledky další práce byly jen polovičaté. Hlavní strojní vybavení bylo koupeno od světové jedničky ve výrobě mlýnských strojů švýcarské firmy Bühler.
-
2006
Kompletní rekonstrukce mlýna
Druhým a nejdůležitějším krokem postupné modernizace se stala rekonstrukce samotného srdce mlýna. Na základě dobrých zkušeností s firmou Bühler došlo v roce 2006 ke kompletní výměně mlecí technologie. Nová technologie znamenala kvalitativní skok ve výrobě mouky a umožnila společnosti Bratři Zátkové udržet se mezi špičkou českých výrobců mouky. Posun byl vidět hlavně u produkce těstárenských mouk.
-
2008
Moučné hospodářství
Posledním krokem postupné modernizace mlýna byla investice do moučného hospodářství. Došlo k výstavbě podjezdových expedičních sil na mouku a k úplné výměně dopravních cest na míchárně. Míchárna mouk byla, stejně jako mlýn a čistírna v předchozích letech, zcela automatizována.
V roce 2008 tak byla dokončena poslední třetí etapa postupné rekonstrukce mlýnské technologie, čímž byla zajištěna perspektiva Zátkova mlýna na další desetiletí.
-
2008
Koupě obilného sila
Významným krokem pro zajištění další udržitelnosti mlýna se stala v roce 2008 koupě strategicky důležitého obilního sila v Boršově nad Vltavou. Silo se skladovou kapacitou 21 000 tun představuje pro mlýn důležité surovinové zabezpečení na několik měsíců.
-
2022
Nová balírna mouky a expedice krmiv
Rok 2022 se stal významným zejména pro drobné spotřebitele balené mouky. K historické budově mlýna byla přistavena nová výrobní hala určená pro nejmodernější balicí linku mouky v České republice. Nové balicí centrum vyrostlo v místě bývalé nakládky krmiv. Z těchto důvodů byla v nevyužívané části areálu postavena rovněž nová volná nakládka krmiv.
-
2023
Bratři Zátkové SE - Zátkova mouka
V roce 2023 došlo k odštěpení divize v Boršově nad Vltavou od společnosti Europasta, která se v Litovli věnuje výrobě těstovin, a vzniká nová společnost Bratři Zátkové SE.
Společnost Bratři Zátkové SE se nadále specializuje na výrobu a prodej mouky s tradičním názvem — Zátkova mouka.
-
2024
Pylovací linka a paletizér
Dalším krokem v postupné modernizaci mlýna je instalace nové automatické linky na plnění plytlů ve velikosti 15 a 20 kg a jejich platizéru.